Like most websites Bowls international uses cookies. We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on Bowls international website. However, if you would like to, you can change your cookie settings at any time. Find out more

Continue

Commonwealth Games results day one

 

Day 1:

Women’s singles:

Sec. A: Rd.1: Karen Murphy (Australia) bt Malia Kioa (Tonga) 21-4, Catherine Beattie (Northern Ireland) bt Getrude Siame (Zambia) 21-14.

Rd.2: Colleen Piketh (South Africa) bt Beattie 21-13, Kioa bt Siame 21-10.

Sec. B: Rd.1: Caroline Brown (Scotland) bt Rachael MacDonald (Jersey) 21-13, Laura Daniels (Wales) bt Lucy Beere (Guernsey) 21-15.

Rd.2: Daniels bt Amali Matali (Brunei Darussalam) 21-10, Beere bt MacDonald 21-12.

Sec. C: Rd.1: Kelly McKerihen (Canada) bt Nelly Senna (Botswana) 21-9, Eunice Mbugua (Kenya) bt Catherine Wimp (Papua New Guinea) 21-15, Carmen Anderson (Norfolk Island) bt Nooroa Mataio (Cook Islands) 21-9.

Rd.2: Anderson bt Mbugua 21-7, Mataio bt Senna 21-18, McKerihen bt Wimp 21-14.

Sec. D: Rd.1: Jo Edwards (New Zealand) bt Pinki (India) 20-16, Emma Firyana Saroji (Malaysia) bt Katherine Rednall (England) 21-11, Litia Tikoisuva (Fiji) bt Pau Blumsky (Niue) 21-9.

Rd.2: Edwards bt Blumsky 21-11, Rednall bt Pinki 21-11, Saroji btTikoisuva 20-19.

Men’s triples:

Sec. A: Rd.1: England (David Bolt, Jamie Chestney, Rob Paxton) bt Papua New Guinea (Manu Walo, Fred Koesan, Polin Pomaleu) 24-6, Wales (Ross Owen, Stephen Harris, Jon Tomlinson) bt India (Chandan Singh, Sunil Bahadur, Dinesh Kumar) 23-9.

Rd.2: Wales bt South Africa (Morgan Muvhango, Rudi Jacobs, Gerry Baker) 22-6, India bt Papua New Guinea 16-11.

Sec. B: Rd.1: Jersey (Derek Boswell, Malcolm de Sousa, Ross Davis) bt Australia (Barrie Lester, Nathan Rice, Aron Sherriff) 21-18, Botswana (John Gaborutwe, Nixon Senna, Kabo Gaboutloeloe) bt Brunei Darussalam (Naim Brahim, Amiruddin Ghani, Rahman Omar) 17-16.

Rd.2: Fiji (Kushal Pillay, Arun Kumar, Semesa Naiseruvati) bt Brunei Darussalam 14-11, Jersey bt Botswana 27-4.

Sec. C: Rd.1: New Zealand (Mike Nagy, Paul Girdler, Ali Forsyth) bt Singapore (Anthony Loh, Heng Peck Pang, Meng Yin Foo) 28-6, Namibia (Cabous Olivier, Douw Calitz, Will Esterhuizen) bt Niue (Hala Funaki, Keith Papani, Des Hipa) 23-11.

Rd.2: Namibia bt Canada (Chris Standyk, Greg Wilson, Cameron Lefresne) 16-11, Singapore bt Niue 24-12,

Sec. D: Rd.1: Scotland (Ronnie Duncan, Derek Oliver, Darren Burnett) bt Cook Islands (Adoni Wichman-Rairoa, Munokokura Pita, Lawrence Paniani) 27-11, Northern Ireland (Simon Martin, Andrew Kyle, Martin McHugh) drew Malaysia (Soufi Rusli, Syamil Ramli, Zulhilmie Redzuan) 16-16.

Rd.2: Norfolk Island (Teddy Evans, Phil Jones, Ryan Dixon) bt Nth Ireland 21-11,

Cook Islands bt Malaysia 16-10.

Men’s pairs:

Sec. A. Rd.1: Canada (Ryan Stadnyk, Ryan Bester) bt Brunei Darussalam (Ampuan Kasim, Tengah Tajudin) 15-11, Australia (Brett Wilkie, Aaron Wilson) bt Malta (Shaun Parnis, Brendan Aquilina) 22-11.

Rd.2: Malta bt Brunei Darussalam 28-11, Canada bt Guernsey (Matt Solway, Matt Le Ber) 16-14.

Sec. B: Rd.1: Northern Ireland (Gary Kelly, Ian McClure) bt Jamaica (Mervyn Edwards, Andrew Newell) 28-6, Wales (Daniel Salmon, Marc Wyatt) bt Isle of Man (Clive McGreal, Mark McGreal) 22-11.

Rd.2: South Africa (Pierre Breitenbach, Jason Evans) bt Wales 17-15, Isle of Man bt Jamaica 21-10

Sec. C: Rd.1: New Zealand (Blake Signal, Shannon McIlroy) bt Botswana (Edwin Nyoka, Kitso Robert) 20-15, England (Louis Ridout, Sam Tolchard) bt Cook Islands (Aidan Zittersteijn, Taiki Paniani) 15-13, Fiji (Rajnesh Prasad, David Aitcheson) bt Papua New Guinea (Matu Bazo, Gabriel Tika) 20-16,.

Rd.2: New Zealand bt Papua New Guinea 24-11, Cook Islands bt Botswana 15-14, England bt Fiji 22-22,

Sec. D: Rd.1: Scotland (Paul Foster, Alex Marshall) bt Niue (Mark Blumsky, Dalton Tagelagi) 14-11, Malaysia (Hizlee Rais, Fairul Muin) bt India (Krishna Xalxo, Alok Lakra) 27-13, Norfolk Island (John Christian, Tim Sheriden) bt Samoa (Edward Bell, Herbert Bell) 23-6.

Rd.2: Malaysia bt Norfolk Island 21-7, India bt Niue 29-6, Scotland bt Samoa 37-6.

Women’s fours:

Sec. A: Rd.1: Australia (Kelsey Cottrell, Carla Krizanic, Bec Van Asch, Natasha Scott) bt Papua New Guinea (Piwen Karkar, Rebecca Walo, Loa Babona, Ju Carlo) 41-1, Malaysia (Auni Kamis, Nur Fidrah Noh, Azalina Arshad, Siti Zalina Ahmad) bt Cook Islands (Jacqueline Purea, Tiare Jim, Emily Jim, Toekotatai Jim) 41-1

Rd.2: Malaysia bt Namibia (Anjuleen Viljoen, Lesley Vermeulen, Sheena du Toit, Johanna van den Bergh) 17-13, Papua New Guinea bt Cook Islands 15-11

Sec. B: Rd.1: Malta (Rebecca Rixon, Rosemaree Rixon, Connie Rixon, Sharon Callus) bt England (Sophie Tolchard, Natalie Chestney, Ellen Falkner, Sian Honnor) 14-10, Nth Ireland (Erin Smith, Donna McCloy, Sally McAuley, Sandra Bailie) bt India (Farzana Khan, Lovely Choubey, Ruparani Tirkey, Nayanmoni Saikia) 18-10.

Rd.2: Fiji (Radhika Prasad, Loretta Kotoisuva, Doreen O’Connor, Sheral Mar) bt Northern Ireland 17-16, Malta bt India 20-15,

Sec. C: Rd.1: New Zealand (Tayla Bruce, Val Smith, Katelyn Inch, Mandy Boyd) bt Jersey (Doreen Moon, Chris Grimes, Eileen Vowden, Joan Renouf) 20-15, South Africa (Esmé Kruger, Nici Neal, Anneke Snyman, Elma Davis) bt Zambia (Sophia Matipa, Mildred Mkandawire, Eddah Mpenzeni, Foster Banda) 17-10

Rd.2: Norfolk Island (Chris Pauling, Tess Evans, Shae Wilson, Petal Jones) drew South Africa 10-10, Zambia bt Jersey 22-9

Sec. D: Rd.1: Scotland (Lesley Doig, Stacey McDougall, Kay Moran, Claire Johnston) bt Niue (Chris Hipa, Pilena Motufoou, Cath Papani, Ku Ioane) 44-1, Wales (Caroline Taylor, Jess Sims, Emma Woodcock, Anwen Butten) bt Canada (Jackie Foster, Joanna Cooper, Pricilla Westlake, Leanne Chinery) 25-11.

Rd.2: Wales bt Niue 30-7, Scotland bt Canada 21-7.

Posted in News

NEVER MISS AN ISSUE...

Our Instant Issue Service sends you an email whenever a new issue of Bowls international is out. SAVE ON QUEUES - FREE P&P