Bowls England Balcomb Trophy down to final four

Teams from Cambridgeshire, Lancashire, Sussex and Worcestershire will contest the finals of the Balcomb Trophy at Victoria Park, Royal Leamington Spa, on Sunday 26th August.
Results from Regional Finals held on Sunday 24th June are shown below:
North Area (played at Kirkbymoorside BC, Yorkshire)
Regional Semi-Finals:
Lancashire bt Yorkshire 40-21
Rink scores (Lancashire skips first): R Vaughan, A Booth-Young, R Stirling & D McVittie bt S Dilks, C Kelly, S Walton & M Walton 20-12; J Parkinson, D Lockhart, I Mayne & C Gale bt N MacDonald, G Lewington, P Emmerson & V O’Neill 20-9
Durham bt Derbyshire 43-20
Rink scores (Durham skips first): J Deverson, J Halcrow, R Mckie, D Bolt bt B Greenough
R Robinson, D Thornhill & A Clipston 23-12; M Hodgson, P Dixon, I Jackson, J Mansfield bt M Bowley, J Haskins, M Allsopp & P Broughton 20-8
Regional Final
Lancashire bt Durham 42-36
Rink Scores (Lancashire skips first): R Vaughan, A Booth-Young, R Stirling & D McVittie lost to M Hodgson, P Dixon, I Jackson, J Mansfield 17-18; J Parkinson, D Lockhart, I Mayne & C Gale bt J Deverson, J Halcrow, R Mckie, D Bolt 25-18;
South Area (played at Bromley BC, Kent)
Regional Semi-Finals:
Sussex bt Oxfordshire 35-32
Rink scores (Sussex skips first): K Cheetham, L Dickson, T Logan & L Heitzman lost to S Watts, R Gaskins, I Henwood & N Rae-Welsh 14-19; C Dyer, G Olver, T Clarkson & M Stone bt P Sharman, N Lewis, AJ Docherty & M Charlett 21-13
Kent bt Surrey 44-26
Rink scores (Kent skips first): T Bishop, T Monk, D Hanmore & G Charlton bt S Gingell, P Bennett, G Clark & S Clarke 21-11; K Moss, R Kendrick, K Weyand & P Martin bt T Friday, J Graham, N Beeson & M Sigamoney 23-15
Regional Final:
Sussex bt Kent 42-25
Rink scores (Sussex skips first): K Cheetham, L Dickson, T Logan & L Heitzman bt T Bishop, T Monk, D Hanmore & G Charlton 18-14; C Dyer, G Oliver, T Clarkson & M Stone bt K Moss, R Kendrick, K Weyand & P Martin 24-11
East Area (played at Parkway BC, Huntingdonshire)
Regional Semi-Finals:
Leicestershire bt Essex 37-12
Rink scores (Leicestershire skips first): J Alcock, P Hulbert, S Wade & C Moore bt S Mitchinson, J Butcher, R Bone & A Squire 18-4; M Clifton, T Alcock, C Rodgers & J Dawson bt M Hodges, C Butcher, J Holmes and E Morris 19-8
Cambridgeshire bt Bedfordshire 43-34
Rink scores (Cambridgeshire skips first): M Pankhurst, M Emery, W Bailey & J Barker lost to D Hall, M Wilkinson, D Shearer & J Allen 17-21; C Chapman, I Miller, A Barker & R Catton bt I Jones, W Humberstone, L Bunn & K Tift 26-13
Regional Final:
Cambridgeshire bt Leicestershire 42-38
Rink scores (Cambridgeshire skips first): M Pankhurst, M Emery, W Bailey & J Barker lost to J Alcock, P Hulbert, S Wade & C Moore 19-20; C Chapman, I Miller, A Barker & R Catton bt M Clifton, T Alcock, C Rodgers & J Dawson 23-18
West Area (played at Bristol BC, Somerset)
Regional Semi-Finals:
Worcestershire bt Wiltshire 39-37
Rink scores (Worcestershire skips first): A Bond, A Griffiths, D Summers & A Walters bt P Kistle, G Hatherall, R Francis & N Collett 20-18; R Stanley, R Dawson, D Hemming & R McCaughtrie bt G Jackson, T Warner, W Snook & B Gadd 19-19
Cornwall bt Dorset 57-28
Rink scores (Cornwall skips first): N Coad, D Mudge, M Tippett & T Phillips bt G Spracken, D Steadman, M Puckett & P Pomeroy 31-15; J Drew, D Parr, N Laity & C Binny bt C Weeks, P Ravelin, D Rumble & B Paulley 26-13
Regional Final:
Worcestershire bt Cornwall 49-48 (after extra end)
Rink scores (Worcestershire skips first): A Bond, A Griffiths, D Summers & A Walters drew with N Coad, D Mudge, M Tippett & T Phillips 21-21; R Stanley, R Dawson, D Hemming & R McCaughtrie bt J Drew, D Parr, N Laity & C Binny 28-27
The semi-finals, which are scheduled to start at 9.30am, see Lancashire play Sussex and Cambridgeshire play Worcestershire for a place in the final which will be held later on the same day.

Leave A Reply

Your email address will not be published.